Artykuły z kategorii

Artur Steranko w spektaklu "Pani Mautz"Artur Steranko, aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, został członkiem z prawem głosu Europejskiej Akademii Filmowej.

 

 

To organizacja promująca kulturę europejską.

 

 

Artur Steranko jest znany nie tylko z występów na teatralnej scenie, ale także z wielu wspaniałych ról filmowych. Zagrał m.in. Czarneckiego w „Papuszy”, Leona Okrasę w „Czterech nocach z Anną” czy Doktora Rosena w „Moim Nikoforze”.

 

Olsztynianie mogą go teraz oglądać w spektaklu „Klaun”, w którym gra Bumbula. A już w maju na afisz wchodzi sztuka „Dziwka z Ohio” z Arturem Steranko w roli głównej.

 

Europejskie Towarzystwo Filmowe zostało utworzone w 1989 roku przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Akademia zrzeszała wówczas 40 reżyserów z całej Europy i zaczęła promować europejską kulturę na świecie i zabiegać o poparcie dla interesów Europejskiego filmu. Pierwszym Przewodniczącym Akademii został wybrany Wim Wenders. Dwa lata później Europejskie Towarzystwo Filmowe zmieniło nazwę na Europejską Akademię Filmową, ale zachowała swój charakter organizacji non-profit. Jest finansowana przez niemiecką loterię narodową Deutsche Klassenlotterie Berlin, Filmboard Berlin-Brandenburg GmbH oraz program MEDIA Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Kultury I Mediów.

 

Akademia aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcje filmową. Prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów. Organizowane przez nią seminaria, konferencje stanowią ważny głos w europejskiej debacie na temat filmu.