Artykuły z kategorii

Pani JezioraKolejna transmisja z cyklu The Metropolitan Opera Live in HD odbędzie się w sobotę (14 marca).

 

 

Tym razem melomani z Elbląga i Olsztyna będą mogli zobaczyć premierę opery Gioacchino Rossiniego – „Pani jeziora”.

 

 

Napisana w 1819 roku opera przenosiła ówczesnego widza i słuchacza w świat całkiem nowy, od niedawna dopiero odkrywany przez ówczesną europejską publiczność: świat romantyczny. Rossini był pierwszym kompozytorem operowym, który sięgnął do zyskującej sobie ogromną poczytność twórczości Waltera Scotta, pisarza fascynującego coraz szersze rzesze czytelników posępnym urokiem pejzaży dawnej Szkocji, jej gór, mrocznych zamczysk i tajemnic skłóconych klanów.

 

Rossini komponował „Panią jeziora” dla zespołu znakomitych śpiewaków, jakich w Teatro San Carlo w Neapolu zgromadził rzutki impresario Domenico Barbaja. I dzięki ich inspiracji między innymi potrafił połączyć w swoim nowym dziele efektowne, wirtuozowskie fajerwerki wokalne z nastrojową, melancholijną nutą świeżego romantyzmu.

 

Po premierze, przyjętej chłodno przez publiczność neapolitańską, przyzwyczajoną jeszcze do całkiem innych klimatów, kolejne przedstawienia kończyły się coraz większym sukcesem, aż w końcu „Pani jeziora” triumfalnie wkroczyła na najważniejsze sceny europejskie. Ograniczeniem były wszelako zawrotne wymagania, jakie stawiała śpiewakom. Toteż w drugiej połowie stulecia zniknęła z repertuaru, zaś przywrócona do życia po stu latach, dziś pojawia się od czasu do czasu na tych scenach, które mają po temu dosyć odwagi – oraz zespół odpowiednich wykonawców. Na pewno do oper tych zalicza się Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

 

Początek przedstawienie o godz. 17.55 w olsztyńskiej filharmonii (ul. Głowackiego 1) i w elbląskim kinie Światowid (pl. Jagiellończyka 1). Opera trwa około 3 godzin i 30 minut.

 

 

STRESZCZENIE OPERY

 

Pani JezioraPani JezioraPani JezioraPani JezioraPani JezioraPani JezioraPani Jeziora