Artykuły z kategorii

Wmurowanie kamienia węgielnego pod szpital w ElbląguTym razem w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie” będzie o szpitalu i nie tylko.

 

 

Najbliższe spotkanie w poniedziałek (2 lutego) o godz. 18 w Kinie Światowid.

 

 

- 8 lutego minie 40 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod nowy szpital miejski przy ul. Królewieckiej – dziś jest to Szpital Wojewódzki – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, prowadzący cykl spotkań pt. „Elbląg na dużym ekranie. - Tak się złożyło, że byli przy tym filmowcy amatorzy i nagrany przez nich film zachował się.

 

Ale 8 lutego 1975 roku w Elblągu działo się znacznie więcej, co przypomniane zostanie w kronikach filmowych sprzed 40 lat. Natomiast opowieść o szpitalach poprowadzi zgromadzonych w kinie widzów przez stulecia, śladami wszystkich elbląskich szpitali, od szpitala Św. Ducha po Szpital Wojewódzki.

 

Luty to przede wszystkim rocznica zdobycia Elbląga przez wojska radzieckie. 70 lat temu, 2 lutego 1945 rozpoczęło się zmasowane bombardowanie miasta, spłonęła wieża kościoła św. Mikołaja, Stare Miasto legło w gruzach. 10 lutego Niemcy skapitulowali, a właściwie uciekli do Gdańska. Data ta później przez dziesięciolecia była jedynym świętem Elbląga. - Co roku 10 lutego pod pomnikiem żołnierzy radzieckich odbywały się uroczyste capstrzyki, a w kinie „Zamech” lub w sali teatru – akademie z odznaczeniami. I znów, dzięki filmowcom z AKF „Jantar” będziemy mogli przypomnieć sobie tamte akademie i apele. Wyświetlona zostanie też kronika wojenna z 1945 roku, pokazująca walki o Elbląg i zdobycie miasta – mówi Juliusz Marek.

 

Seans „Szpital nie tylko wojewódzki” rozpocznie się w poniedziałek, 2 lutego o godz. 18 w elbląskim Kinie „Światowid”. O filmach i ważnych datach z historii Elbląga opowiadać będzie Juliusz Marek. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" i Telewizja Elbląska.