Artykuły z kategorii

"Zatorze" Łukasz PepolFotograficzną opowieść Łukasza Pepola o kultowej dzielnicy Olsztyna od czwartku (20 listopada) będzie można oglądać w Galerii BWA.

 

 

- Kocham Zatorze jak człowieka... jest to fascynujący rytm, układ ludzi, domów i przestrzeni – mówi autor zdjęć. - Bardzo chciałbym, żeby wszystkie zaprezentowane fotografie były osobiste i jedyne w swoim rodzaju, ale też, żeby razem stanowiły całość...monolit, jeden ciekawy, dobrze brzmiący akord.

 

 

Choć administracyjnie granice Zatorza są mniejsze, w świadomości mieszkańców Olsztyna to część miasta położona „za torami” i ograniczona dwiema olsztyńskimi rzekami; Łyną i Wadągiem, ze starym Lasem Miejskim na obrzeżach. Założona w końcu XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej w Olsztynie, (1871-1872), rozbudowywana w latach 30. XX wieku. Dzielnica ma swoją „magię” i barwną historię, to tu zamieszkali pierwsi osadnicy, którzy przybyli do Olsztyna w 1945 roku, tu mieszkało i mieszka wiele ważnych dla Olsztyna postaci, a też miejsce to słynie z barwnych osiedlowych postaci.

 

Zatorze to ciekawa architektura, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, ulice robotniczych domów mieszkalnych z czerwonej cegły, czy urokliwe, modernistyczne dawne „Osiedle Kompozytorów” obecne ulice Moniuszki, Reymonta. W początkach XX wieku wzniesiono tu piękne kościoły, neoromański pw. św. Józefa, czy neobarokowy Franciszkanów, tu usytuowane są najpiękniejsze, stare cmentarze Olsztyna, św. Jakuba i św. Józefa, z zabytkowymi kaplicami, pięknymi nagrobkami, zachowanym starodrzewem. Klimat dzielnicy to też targ przy ul. Kolejowej, kiedyś „Koński”, obecnie przy „Zatorzance”, ale Zatorze to przede wszystkim jego mieszkańcy.

 

Łukasz Pepol mieszka i pracuje w Olsztynie, z fotografią związany jest od 1999, zawodowo od 2009 roku. W 2008 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Dwukrotnie nagradzany w Otwartych Mistrzostwach Fotografii (MOK Olsztyn). W ubiegłym roku uczestniczył w wystawie pokonkursowej VIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Wzoruje się na klasykach europejskiej i amerykańskiej fotografii. Inspirują go; Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson, Edward Weston, Josef Koudelka. Martin Parr, Brassai oraz wielu innych. Wśród polskich fotografów ceni w szczególności Wojciecha Prażmowskiego, Wojciecha Plewińskiego, Pawła Pierścińskiego, Grzegorza Przyborka, Bogdana Konopkę, Mieczysława Wieliczko.

 

Wernisaż w czwartek (20 listopada) o godz. 18 w olsztyńskiej Galerii BWA (al. Piłsudskiego 38). Wstęp wolny.

 

 

"Zatorze" Łukasz Pepol"Zatorze" Łukasz Pepol"Zatorze" Łukasz Pepol