Artykuły z kategorii

Wyremontowany kościół poewangelicki w BarczewieBarczewo wzbogaci się o prawdziwy skarb, a właściwie Europejski Skarbiec Kultury.

 

 

W wyremontowanym budynku dawnego Kościoła Ewangelickiego zostanie otwarta galeria sztuki, sala koncertowa i miejsce do działań twórczych.

 

 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16 w poniedziałek (10 listopada). Wtedy to w Barczewie nastąpi oficjalne otwarcie Europejskiego Skarbca Kultury (ul. Grunwaldzkiej 15). Nowe miejsce na kulturalnej mapie Warmii i Mazur mieści się w zrewitalizowanych wnętrzach kościoła protestanckiego, który przez wiele lat stał zamknięty na cztery spusty.

 

W programie imprezy jest m.in. występ Koncertowej Orkiestry Dętej z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, recital Ewy Alchimowicz-Wójcik z akompaniamentem Lucyny Żołnierek-Frenszkowskiej, a także występ uczniów i pedagogów Powiatowej Szkoły Muzycznej w Barczewie. Będzie też wystawa prac: Izabeli Janiszewskiej-Obarek, Agnieszki Przełomiec, Jarka Puczela, Agnieszki Markowicz i Zbigniewa „Ramsko” Kozłowskiego.    

 

Europejski Skarbiec Kultury w Barczewie powstał dzięki pieniądzom pozyskanym na remont z unijnych funduszy. Wsparcie z Unii Europejskiej pozwoliło ponadto na wyremontowanie miejskiego ratusza oraz Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego. Wszystkie te budynki zostały poddane renowacji w ramach projektu „Wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Barczewo poprzez renowację kluczowych obiektów dziedzictwa kulturowego”. Całkowita wartość projektu wyniosła 3.048.779,30 zł w tym kwota dofinansowania - 2.403.026,06 zł.

 

Fot. Zbigniew „Ramsko” Kozłowski

 

Wyremontowany kościół poewangelicki w BarczewieWyremontowany kościół poewangelicki w BarczewieWyremontowany kościół poewangelicki w Barczewie