Artykuły z kategorii

Praca Fritza KetzaWernisaż prac niemieckiego artysty odbędzie się we wtorek (14 października). Gośćmi specjalnymi wernisażu będą państwo Jörn-Uwe i Maria Droemann – syn artysty z małżonką.

 

 

Prezentację będzie można oglądać w olsztyńskim Domu Mendelsohna

 

 

Wystawa Fritza Ketza skupia się na powojennej twórczości artysty. Wśród prac dominują rysunki i akwarele. Te dwie formy artystycznej wypowiedzi najbardziej odpowiadały potrzebie szybkiego utrwalenia nastroju chwili. W pracach Ketza pasja i temperament łączą się z doskonałą umiejętnością obserwacji. Jego niezwykle dynamiczne i ekspresyjne dzieła intensywnie oddziałują na zmysły odbiorców.

 

Organizatorami wystawy są Fundacja i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Wernisaż odbędzie się we wtorek (14 października) o godz. 17.30 w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2). Gośćmi specjalnymi wernisażu będą państwo Jörn-Uwe i Maria Droemann – syn artysty z małżonką.

 

Fritz Ketz to niemiecki malarz i grafik, przedstawiciel malarstwa akwarelowego w niemieckiej sztuce XX w. Urodził się w 1903 r. w Duisburgu. W wieku 15 lat przeniósł się z rodzicami w rodzinne strony ojca do miejscowości Karrasch (pol. Karaś) koło Deutsch-Eylau (Iława). W latach 1920-1932 odbywał służbę wojskową i pobierał lekcje malarstwa. W 1932 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Pod koniec lat 30. Ketz zaczął tworzyć prace krytyczne wobec rozwijającego się w Niemczech narodowego socjalizmu. W 1944 r. po donosie złożonym na niego do gestapo zniszczył większość swoich obrazów, nieliczne pozostałe stale nosił przy sobie w walizce w obawie przed rewizjami domowymi. W ten sposób przetrwały one okres II wojny światowej. Po 1945 r. artysta zamieszkał w Pfullingen koło Tybingi, gdzie w zbudowanym przez siebie atelier tworzył aż do śmierci w 1983 r.