Artykuły z kategorii

makbetTo okazja by na żywo, a przy tym nie ruszając się z Olsztyna, posłuchać muzyków The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

 

 

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w sobotę o godz. 18 na transmisję „Makbeta” Giuseppe Verdiego.

 

 

To już dziewiąty sezon „The Met: Live in HD”, wielokrotnie nagradzanego cyklu w transmisji na żywo z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Dzięki przekazowi satelitarnemu monumentalne nowojorskie inscenizacje obejrzą widzowie 69 krajów, zgromadzeni w ponad 2.000 salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych.

 

Sezon rozpocznie się „Makbetem” Giuseppe Verdiego. Wykonania dramatycznej i bardzo wymagającej wokalnie roli Lady Makbet podjęła się Anna Netrebko. W cieszącej się wielkim uznaniem inscenizacji przygotowanej przez Adriana Noble’a, byłego dyrektora artystycznego Royal Shakespeare Company, wystąpią również inne gwiazdy: Željko Lučić w roli tytułowej, Joseph Calleja, jako Makduf i René Pape jako Banko.

 

Adrian Noble, reżyser obecnej inscenizacji, przeniósł tę szekspirowską operę Verdiego w czas bliższy naszej współczesności, w lata po II wojnie światowej. Tytułowy bohater staje się krwawym dyktatorem-tyranem, jego rycerze – to żołnierze przybyli niemal wprost z frontu ,a w roli czarownic przepowiadających Makbetowi przyszłość – chórek wścibskich, wszystko-wiedzących, choć zarazem żałosnych i nieco głupkowatych kumoszek, potraktowanych niemal z komizmem...

 

Spektakl poprowadzi główny dyrygent Met – Fabio Luisi. Prowadzenie podczas transmisji: Anita Rachvelishvili

 

Przedstawienie odbędzie się w sobotę (11 października) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (ul. Głowackiego 1). Transmisja po trwa około 3 godzin i 15 minut (w tym 1 przerwa). Przedstawienie z polskimi napisami. Bilety w cenie: sektor I 50 zł, sektor II 35 zł do nabycia w kasie Filharmonii pon. - pt. w godzinach 10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem.