Artykuły z kategorii

komputer pracaPodpisanie umowy na dofinansowanie projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury" przez marszałka Jacka Protasa oraz Antoniego Czyżyka - dyrektora CSE „Światowid” odbędzie się w poniedziałek, 29 września o godz. 10.15 w Elblągu.

 

„Światowid” otrzyma prawie 429 tys. zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Dotacja przeznaczona zostanie na zakup sprzętu do digitalizacji 3D oraz rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury o nowe funkcjonalności - m.in. wirtualne wędrówki po województwie.

 

Zaplanowana jest digitalizacja w technologii 3D eksponatów z dwóch muzeów podległych samorządowi województwa (Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku) oraz z muzeum w Nowym Dworze Gdańskim. Każde muzeum wytypowało obiekty przeznaczone do digitalizacji 3D, które następnie zostaną udostępnione w przestrzeni internetowej. Materiały po zdigitalizowaniu zostaną umieszczone na stronie internetowej „Cyfrowe Warmia i Mazury” - będą służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w działającym punkcie dostępowym (Pracowni Edukacji Regionalnej), zostaną też wykorzystane do tworzenia treści serwisu opartego na wirtualnych wędrówkach po województwie.

 

Natomiast dzięki serwisowi, opartemu na wirtualnych wędrówkach po województwie, użytkownik będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea, itp. Każde dostępne w serwisie miejsce opatrzone będzie w opis, zdjęcia i inne formy prezentacji. Z wybranych przez siebie miejsc użytkownik będzie mógł wyznaczyć trasę wędrówki z wykorzystaniem Google Maps. Dzięki zastosowaniu kodów QR użytkownik będzie mógł przesłać dowolną trasę na urządzenie mobilne. Materiały do tworzenia opisów udostępnionych miejsc pobierane będą z funkcjonującej strony cyfrowewm.pl.

 

Uatrakcyjnieniem serwisu poświęconego zabytkom i muzealiom będzie uruchomienie multimedialnej gry edukacyjnej, która w atrakcyjny i nowatorski sposób będzie przybliżać młodym odbiorcom dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur.

 

fot. stockvault.net