Artykuły z kategorii

metWakacje jeszcze w pełni, ale kino Światowid już rozpoczęło przygotowania do The Metropolitan Opera 2014/2015. – Miłośnicy opery będą mogli rozpocząć sezon „Makbetem” Giuseppe Verdiego – mówi Karolina Śluz z Kina Światowid.

 

The Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met (tak nazywają swój teatr nowojorczycy).

 

- Elblążanie i mieszkańcy okolic ponownie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie transmisje najznamienitszych oper – mówi Karolina Śluz. -  Niezmiennie dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami, zagląda na próby – tego zaś nie może zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.
 

 


Sezon 2014/2015
11.10.2014 godz. 18.45 Makbet
Makbet to opera Giuseppe Verdiego z librettem Francsco Marii Piave na podstawie dramatu szekspirowskiego, o pełnej zbrodni historii szkockiego króla Makbeta. W roli lady Makbet możemy zobaczyć światową divę operową, Annę Netrbko.

 

18.10.2014, godz. 18.45, Wesele Figara
Uznany brytyjski reżyser Richard Eyre przedstawia nową wersję opery Mozarta Wesele Figara z librettem Lorenzo de Ponte. Osadzona niekonwencjonalnie w Sewilli lat 20. XX wieku historia Figara, służącego hrabiego Alamvivy, obmyślającego intrygę przeciwko swojemu panu w celu odsunięcia go od narzeczonej, pokojówki Zuzanny.

 

22.11.2014, godz. 18:45, Cyrulik Sewilski
Cyrulik sewilski to najznamienitsza komedia Rossiniego, która urzeknie każdego widza za sprawą popularnych arii wyśpiewanych przez zjawiskowych solistów operowych: Isabelę Leonard oraz  Lawrenca Brownlee’a.

 

06.12.2014,  godz. 18.45, Carmen
Opera Georges’a Bizeta Carmen z librettem Henry Meilhac i Ludovic Halévy ciesząca się do dzisiaj popularnością widzów widowisko muzyczne o  życiowych perypetiach  przemytników, żołnierzy  oraz robotnic z fabryki cygar w dziewiętnastowiecznej Sewilli.

 

17.01. 2015, godz. 18:45, Wesoła wdówka
 The Metropolitan Opera zaprasza na nową inscenizacje opery Franciszek Lehár Wesoła wdówka, stworzoną przez sławę Broadwayu – reżyserkę i choreografkę Susan Stroman. Na szczególne zainteresowanie widzów zasługuje również amerykańska śpiewaczka Renée Fleming jako uwodzicielska fammefatale. Tytułowa wesoła wdówka, Hanna Glawaridziedziczy po zmarłym mężu 20 milionów, ale nie zdaje sobie sprawy, że na jej majątek czyhają liczni uwodziciele. Jednym z intrygantów, którzy chcą się dobrać do spadku Hanny jest jej dawna miłość, baron Zet, co zmieni losy obojga bohaterów…

 

31.01.2015, godz. 18:45, Opowieści Hoffmanna
The Met Opera przedstawia operę Opowieści Hoffmanna” autorstwa Jacquesa Offenbacha – twórcy kankana. Jest to jedyna opera w jego dorobku twórczym, a libretto zostało oparte na opowieściach E.T.A. Hoffmanna.

 

14.02.2015, godz. 18:30, Jolanta oraz Zamek Sinobrodego
Jolanta Piotra Czajkowskiego to czarująca baśń, w której widzowie będą mogli zobaczyć polskiego tenora lirycznego Piotra Beczała, a partneruje mu rosyjska sopranistka Anna Netrebko. Za reżyserię Jolanty odpowiada dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego –Opery Narodowej, Mariusz Treliński. Wraz Jolantą zostanie zaprezentowane dzieło Béla BartókZamek Sinobrodego – jest to pierwsza w historii koprodukcja warszawskiej i nowojorskiej opery.

 

28.02.2015, godz. 18:00, Śpiewacy norymberscy
Komedia Śpiewacy norymberscy Ryszarda Wagnera wraz z jego librettem, którą po raz pierwszy widzowie będą mogli zobaczyć wprost ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera. Cała historia ukazana w operze skupia się na młodym rycerzu Walterze von Stolzingu, starającego się o rękę swojej ukochanej. Aby osiągnąć swój cel, Walter będzie musiał zostać członkiem tytułowego bractwa i zwyciężyć w dorocznym konkursie.  

 

14.03.2015, godz. 18:45, Pani Jeziora
Opera Giocchaino Rossini Pani jeziora to historia oparta na poemacie  angielskiego pisarza Waltera Scotta. Widzowi zostaną uwiedzeni przez głosy dwóch mistrzów bel canto - Joyce DiDonato i Juan Diego Flórez. Inscenizacja tego dzieła jest niezwykle rzadka z powodu  trudności w doborze obsady, która mogłaby udźwignąć duże wymagani wokalne.

 

25.04.2015 godz. 18:30 Rycerskość wieśniacza oraz Pajace
Podczas jednego wieczoru widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwie opery: Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego oraz Pajace Ruggiero Leoncavallo. Tej nocy argentyński tenor Marcelo Álvarez stanie przed wyzwaniem wystąpienia w podwójnej roli jako Turiddu w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego i Canio w Pajacach Leoncavalla.

 

Bilety na wybrany seans The Metropolitan Opera 2014/2015 (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online (www.swiatowid.elblag.pl  w zakładce KUP/REZERWUJ BILET) lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Informacja i zdjęcie: CSE Światowid