Artykuły z kategorii

Kopciuszek MET filharmoniaTo już ostatnie w tym sezonie artystycznym przedstawienie, transmitowane z MET – 10 maja o godz. 18.55 w filharmonii zobaczymy operę Gioacchino Rossiniego „Kopciuszek.

 

„Kopciuszek” - opera, która swego czasu przyćmiła nawet ,,Cyrulika sewilskiego” -jest nieustającym strumieniem zatykającej dech w piersiach wirtuozerii wokalnej mezzosopranu (w roli Kopciuszka) i śpiewającego tenorem Księcia. Fabuła opowieści o biednej dziewczynie, która trafiła na swojego księcia, dostarczyła Rossiniemu okazji do rozwinięcia całej palety nastrojów, od scen komicznych, buffo – po iście romantyczne.

 

Jednakże – w odróżnieniu od powszechnie znanej francuskiej baśni Charlesa Perraulta z XVII wieku – Rossini potraktował temat w sposób realistyczny. Akcję umieścił nie w jakiejś krainie bajkowej, lecz we Włoszech, opodal Salerno. Zamiast złej macochy – mamy tutaj złego ojczyma Kopciuszka, komicznego pana w kompletnie zrujnowanym zamku, na nędznych resztkach włości. A zamiast dobrej wróżki, opiekującej się biedną dziewczyną, rolę tę pełni Alidor, mędrzec-filozof, jak z oświeceniowych przypowiastek.

 

I jeszcze jedna rzecz sprowadza wersję Rossiniego z umownej krainy baśni na twardy grunt realizmu: bransoletka, którą trzeba było zastąpić słynny z baśni Perraulta pantofelek. Bo dla szczególnie surowej cenzury w Rzymie – mieście papieskim – w roku 1817 – Kopciuszek, unoszący na scenie choćby tylko skrawek sukni, by przymierzyć ów pantofelek – wywołałby niesłychany skandal obyczajowy.

 

Natomiast inscenizacja Cesare Lievi’ego z roku 1997, wznowiona właśnie w Metropolitan Opera, umiejętnie łączy tradycję z eksperymentem, przenosząc akcję w stylistykę lat 30. XX wieku.

 


„The New York Times”

... Baśń o Kopciuszku w wersji Rossiniego, to przede wszystkim popis głównej bohaterki. A Metropolitan Opera ma u siebie Kopciuszka olśniewającego, dzielnego i chwytającego za serce, w osobie nadzwyczajnej mezzosopranistki amerykańskiej Joyce DiDonato, która tryumfowała na scenie tego wieczoru...

 


Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).

 

Bilety: sektor I 50 zł sektor II 35 zł   

 

Fragmenty opery z Metropolitan Opera „Kopciuszek”:

http://www.youtube.com/watch?v=z3reLK2FbNI

http://www.youtube.com/watch?v=8i6pLOB8PGE

 


Gioacchino Rossini – Kopciuszek albo Triumf dobroci
(La Cenerentola ossia La bonta in trionfo)
Libretto – Jacopo Ferretti, Prapremiera – Rzym 1817
Premiera tej inscenizacji w MET – 1997

 

Obsada:
Angelina, zwana Kopciuszkiem – JOYCE DIDONATO (mezzosopran koloraturowy)
Don Ramiro, książę – JUAN DIEGO FLOREZ (tenor)
Dandini, lokaj Don Ramira – PIETRO SPAGNOLI (bas-baryton)
Don Magnifico ojczym Angeliny – ALESSANDRO CORBELLI (bas-baryton)
Alidoro, mędrzec, mentor Don Ramira – LUCA PISARONI (bas-baryton)
Dyrygent – FABIO LUISI
Inscenizacja i reżyseria – CESARE LIEVI