Artykuły z kategorii

fot. stockvault.netMiejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie została „Mistrzem Promocji Czytelnictwa”. To tytuł nadany zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu, w którym olsztyńska biblioteka zdobyła pierwsze miejsce. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 22 maja 2014, podczas V Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.

 

Mistrz Promocji Czytelnictwa to coroczny konkurs na najbardziej aktywną bibliotekę promującą czytelnictwo w danym roku. Do 2008 r. organizatorem konkursu była Polska Izba Książki, od 2009 r. został on włączony do programu działań Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W konkursie biblioteki nagradzane są za działania wspierające rozwój czytelnictwa. Wyróżnia się ?najlepsze praktyki biblioteczne" służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.

 

Przyznana nagroda jest wyrazem uznania dla aktywności i kreatywności biblioteki w upowszechnianiu czytelnictwa czy działalności edukacyjnej. Jury konkursu oceniało aktywność biblioteki, jej kreatywność i konsekwencję w działaniu za cały 2013 rok wg następujących kryteriów:

- oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez,
- zaangażowanie innych środowisk (księgarze, wydawcy, organizacje pozarządowe, inni partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy),
- formy promocji imprez popularyzujących czytelnictwo realizowanych przez bibliotekę  
- udział lokalnych mediów w akcjach promocji czytelnictwa.

 

Fundatorami nagród w konkursie są wydawnictwa: Bellona, Nasza Księgarnia, Skrzat, Bajka i Zakamarki.