Artykuły z kategorii

grunwald w miniaturze2Interesujesz się modelarstwem i historią? Ten konkurs jest dla Ciebie.  Pochwal się wiedzą historyczną i swoimi umiejętnościami – przygotuj grunwaldzką dioramę. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

 

- Jest to kolejny konkurs organizowany przez Muzeum. Tym razem skupiamy się na modelarstwie. Od dwóch lat w muzeum turyści mogą oglądać dioramę bitwy, na którą składa się ponad tysiąc figurek. To także doskonałe narzędzie w edukacji muzealnej, szczególnie często wykorzystywane przez nas podczas zajęć z dziećmi – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum.

 

Finał konkursu będzie miał miejsce właśnie podczas organizowanego przez Muzeum Dnia Dziecka. Wówczas nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, a dzieci będą miały okazję przygotować swoje własne figurki.

 

– Zaproponowaliśmy uczestnikom zobrazowanie dwóch scen – ataku na polskiego króla lub śmierci wielkiego mistrza – mówi dr Sławomir Moćkun, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum. – Są to szczególnie dramatyczne momenty bitwy. Opierając się na kronice Jana Długosza, w sposób dynamiczny w każdej scenie należy przedstawić co najmniej trzy postacie, w tym najważniejsze: Władysława II Jagiełłę lub Ulryka von Jungingena – informuje Moćkun.

 

Uczestnikiem konkursu może być każdy. Jury oceniać będzie zastosowane techniki modelarskie, stopień dokładności i szczegółowości, wierność przedstawienia scenki, poprawność historyczna barw, figur i elementów dioram, a także walory artystyczne dioramy, oryginalność ujęcia tematu i ogólną estetykę wykonania.

 

- Przed przystąpieniem do pracy zachęcam do  kwerendy i uwzględnienia charakterystycznych dla danej sytuacji barw rycerskich, herbów, odpowiedniego historycznego uzbrojenia, elementów zbroi i ubioru - mówi Jan Nałęcz, instruktor modelarski i członek jury. - Powierzchnia dioramy nie może przekraczać wymiarów  30 x 30 cm. Można  stosować dowolne techniki modelarskie i różne materiały, korzystając z dowolnych zestawów modelarskich (figury w całości lub w częściach, nie gotowe – jednobarwne) dostępnych na rynku, w dwóch skalach do wyboru : 1:72 / 76 lub  1:16/18 - szczegółowo wyjaśnia Nałęcz.

 

Prace należy nadsyłać do 23 maja 2014 r. Regulamin i szczegółowe zasady konkursu dostępne są TUTAJ.

 

Partnerami konkursu są magazyn „Mówią Wieki”, Olsztyn Gazeta.pl, Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej, Projekt Historyczny REKO.WAW oraz SPES Medieval Market.