Artykuły z kategorii

Marszałek województwa wręczył w środę nominacje na stanowiska dyrektorom czterech samorządowych jednostek kultury – Teatru im. Stefana Jaracza, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ w Elblągu.

 

- Nowe rozwiązania prawne narzuciły nam konieczność oceny pracy dotychczasowych dyrektorów – mówi marszałek Jacek Protas. – Ta weryfikacja wypadła bardzo dobrze, dlatego zarząd zdecydował o powołaniu dyrektorów Janusza Kijowskiego, Andrzeja Marcinkiewicza, Krzysztofa Stachowskiego i Antoniego Czyżyka na kolejną kadencję. Przy ocenie braliśmy pod uwagę nie tylko bieżącą pracę, ale także działania edukacyjne, korzystanie z funduszy unijnych i innych środków pozabudżetowych oraz plany działań na przyszłe lata.

 

Janusz Kijowski, Krzysztof Stachowski i Antoni Czyżyk otrzymali nominacje do roku 2018, zaś Andrzej Marcinkiewicz – do roku 2020. Na spotkaniu z marszałkiem podzielili się informacjami o swoich najważniejszych osiągnięciach w minionej kadencji, przedstawili także najważniejsze założenia w swojej pracy na przyszłość. „Światowid“ stawia przede wszystkim na dziedzictwo kulturowe, edukację, promocję i dalszy rozwój technik audiowizualnych, a także na współpracę z obwodem kaliningradzkim. Biblioteka, która w tej chwili dysponuje już świetną i odrestaurowaną bazą, nadal rozwija współpracę z małymi bibliotekami w całym regionie i podkreśla, że takie sieciowanie będzie szczególnie premiowane w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

 

Tradycyjne projekty realizuje CEiK z najsławniejszym festiwalem „Śpiewajmy poezję“, który obchodził 40-lecie istnienia. Realizuje też nowatorskie działania, opracowuje Leksykon Kultury Warmii i Mazur czy Obserwatorium Żywej Kultury, produkuje także ważne wydarzenia w regionie.

 

- My tak naprawdę musimy już sobie wychowywać następców – podkreślił na spotkaniu Janusz Kijowski. – Potrzebujemy nowych, młodych zespołów, żeby prowadziły okręty przez oceany wrażliwości artystycznej, kiedy nas już nie będzie.

 

20140122 10242220140122 103606