Artykuły z kategorii

ewa pohlkeWernisaż wystawy prac Evy Pohlke odbędzie się 6 grudnia o godz. 15. Wystawa odbywa się w cyklu Chanuka w Olsztynie.

 

Od autorki:
,,LITEWSKI TAŁES’’ to cykl obrazów i kolaży , które powstały podczas mego 2-letniego pobytu na Litwie. Prace te nawiązują bezpośrednio do historii litewskich Żydów, opowiadają o żydowskiej wierze i tradycji, o ich kilkusetletniej obecności i miłości do litewskiej ziemi oraz tragicznym losie tych, którzy zostali zamordowani podczas zagłady.

 

Talit jest realnym przedmiotem: modlitewnym, pasiastym szalem przyozdobionym frędzlami (cicit), ale też pięknym i czytelnym symbolem. Jego struktura, a przede wszystkim obecność CICIT ma przypominać Żydom o ich obowiązkach, odpowiedzialności, powołaniu oraz o Bożych Przykazaniach.

 

W moich obrazach talit staje się metaforą żydowskiego losu, a kolorowe pasy są niczym litewskie pola, lasy i rzeki, to także drabina Jakubowa, klawiatura, płot i… obozowe ubranie… Posługując się kolorem i rytmem, próbuję przedstawić różne etapy historii, różne etapy życia.. od narodzin aż po śmierć… czasem to ból, zniszczenie, ciemność, ale też światło, wiara, nadzieja i miłość… ŻYCIE!

 

Talit jest bardzo istotnym elementem żydowskiego życia religijnego, dlatego jest wręczany jako prezent przy uroczystych okazjach, a zmarłych często grzebie się z ich talitem.

 

 

Przed założeniem talitu zmawia się specjalną modlitwę:
Oto okrywam się talitem z cicit, aby spełnić przykazanie mojego Stwórcy, jak jest napisane w Torze: Niech uczynią sobie cicit na rogach swoich ubrań, na pokolenia. Tak jak ja okrywam się talitem na tym świecie, tak oby moja dusza zasłużyła, by została ubrana w piękny talit w Przyszłym Świecie, w Gan Eden, Amen.”

Następnie wypowiadane jest błogosławieństwo:
„Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który uświęcił nas swoimi przykazaniami i nakazał nam okrywać się (okryciem) z cicit”

Po zakryciu głowy talitem wypowiada się słowa:
„Jak cenna jest Twoja dobroć, Boże! Ludzie znajdują schronienie w cieniu Twoich skrzydeł. Niech nasycą się obfitością Twojego domu, napój ich (ze) strumienia Twojej rozkoszy. Bo w Tobie jest źródło życia, w Twoim blasku ujrzymy światło. Rozciągnij Twoją dobroć na poznających Ciebie, a Twoją sprawiedliwość na (ludzi) prawego serca.”

 

 

Eva Pohlke POLSKA-LITWA

 

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki na UWM w Olsztynie.
Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Białoruś, Litwa, Rosja, Niemcy, Szwajcaria, Japonia).
Organizatorka projektów artystycznych, plenerów, warsztatów, wystaw i imprez kulturalnych.
Działa aktywnie w Stowarzyszeniu B`Jachad i Stowarzyszeniu Wspólnota Kulturowa Borussia.
Nauczyciel arteterapii i malarstwa.
2008 – Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za upowszechnianie i ochronę Dziedzictwa Kultury.
2009 – Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
2010 – Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury.

 

Obecnie mieszka i tworzy na Litwie.