Artykuły z kategorii

Lutosławski DuoZajęcia będą poświęcone wykonawstwu muzyki Witolda Lutosławskiego i muzyki XX wieku. Mogą w nich wziąć udział nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół muzycznych I i II stopnia, ale i wszyscy chętni, zainteresowani proponowaną tematyką. Prowadzenie - DUO LUTOSŁAWSKI w składzie Emilia Sitarz - fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian.

 

Zajęcia odbędą się w czwartek (26 września) w godz. 11-13 oraz 14.30-16.30 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

 

Założony w 1999 roku Duet Fortepianowy im. Witolda Lutosławskiego zyskał reputację  jednego z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej zespół specjalizujący się wyłącznie w jednej dziedzinie – grze na dwa fortepiany i na cztery ręce. Napisano o nich m. in.: „pianiści prezentują cały blask techniki oraz wysoki artyzm w wykonywaniu muzyki”, „dzięki świetnemu warsztatowi i niespożytej energii, potrafią zrobić z muzyką bardzo wiele”.

 

Swą wspólną muzyczną podróż, pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, rozpoczęli pod opieką wybitnego izraelskiego duetu fortepianowego – Brachy Eden i Alexandra Tamira w 1999 roku, a inspiracja właśnie tym zespołem trwa po dziś dzień. Podczas studiów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina duet intensywnie pracował pod okiem  kameralistki Krystyny Borucińskiej, czego efektem było zdobycie Grand Prix podczas 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Konzerteum w Grecji w 2000 roku. Kolejnym, ważnym etapem w rozwoju zespołu było rozpoczęcie studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku (Niemcy) w klasie mistrzowskiej Hansa-Petera i Volkera Stenzl (lata 2002-2006).

 

Duet uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich i seminariach konsultując swoją wizję artystyczną  z tak wybitnymi muzykami jak: Yaara Tal, Andreas Groethuysen, Aglika Genova, Luben Dimitrov, Olga Rusina.

 

Lutosławski Piano Duo jest laureatem konkursów w Grecji – Grand Prix (2000), Polsce – III  nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (2002), Laureaci Estrady Młodych (jedyny duet w czterdziestoletniej historii Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku) i Nagroda im. Jerzego Waldorffa (2005), I nagroda i Nagroda im. Marka Stachowskiego na 10. Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki w Krakowie (2006), na Litwie – Grand Prix i Nagroda im. Franza Schuberta (2004), w Czechach – III nagroda na 13. Międzynarodowym Konkursie im. Franza Schuberta (2003) i we Włoszech – Nagroda Specjalna im. Gioacinto Scelsi (2005), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Valentino Bucchiego w Rzymie (2009). Pianiści kilkakrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury oraz laureatami programu stypendialnego Młoda Polska.

 

Lutosławski Piano Duo zyskuje przychylne głosy krytyków i publiczności czego potwierdzeniem są liczne zaproszenia na festiwale,  m.in. Warszawska Jesień, Muzyka na Szczytach, Festiwal Polskiego Radia, Festiwal Nowa Tradycja, Kwartesencja, Musica Polonica Nova, Festiwal Wiosny, Re: wizje, Contem.ucha, Kolory Polski, Chanterelle, Kody, festiwale pianistyczne w Antoninie i Słupsku, Spring Festival (Izrael), Two Moors Festival (Anglia), Melez Festival, EBU Festival (Niemcy), Nova Polska (Francja),  Londrina Festival (Brazylia), Scelsi Festival (Włochy). Występowali w wielu krajach europejskich, obu Amerykach, Bliskim Wschodzie i Azji (Chiny, Japonia).

 

W roku 2006 pianiści rozpoczęli współpracę z wybitnym duetem perkusyjnym młodego pokolenia – Hob-beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Jako kwartet o nazwie KWADROFONIK wykonują muzykę ubiegłego wieku i czasów najnowszych oraz własne opracowania polskich pieśni i tańców ludowych oraz utworów Fryderyka Chopina, które mieli okazję prezentować we wrześniu 2010 roku w nowojorskiej Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall. W maju 2011 podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej wykonali m. in. własną transkrypcję „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję.

 

Obecnie duet ma w swym dorobku 3 płyty. W 2007 roku, nakładem Polskiego Radia, ukazała się debiutancka płyta duetu (zawierająca utwory Lutosławskiego, Poulenca, Strawińskiego i Kagela) uhonorowana Nagrodą Fryderyk 2008 za najlepsze nagranie muzyki kameralnej. W 2008 roku ukazała się płyta zawierająca premierowe nagranie Koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę Macieja Małeckiego z towarzyszeniem Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. W tym samym roku powstała płyta Folklove zespołu Kwadrofonik, uhonorowana w 2009 roku Folkowym Fonogramem Roku. W roku 2013 na rynku ukaże się płyta zespołu Kwadrofonik zawierająca własne aranżacje baletów Igora Strawińskiego i Karola Szymanowskiego.

 

Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, odnalezieniem wspólnych barw i artykulacji,  a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem obejmującym w chwili obecnej około 100 utworów – od epoki baroku do czasów najnowszych, a wśród nich wiele prawykonań i autorskich transkrypcji utworów symfonicznych.

 

 

Warsztaty są częścią Roku Lutosławskiego ,,Podróże z muzyką. Witold Lutosławski". Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

loga