Artykuły z kategorii

W 220. rocznicę urodzin polskiego komediopisarza organizowane jest narodowe czytanie fragmentów największych dzieł – także w najbliższą sobotę (7 września) na Warmii i Mazurach.

 

Na dziedzińcu olsztyńskiego zamku spotkanie będą prowadzili Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”. Początek o godz. 11, zakończenie o godz. 15. Podczas zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur będzie można zobaczyć wystawę „Ogród na cztery pory roku”, prezentującą polską, europejską i wschodnią ceramikę, porcelanę, szkło, tkaninę, których głównym tematem zdobniczym są kwiaty. Na najmłodszych czekają takie atrakcje m.in. kącik animacyjny z warsztatami plastycznymi (więcej na www.muzeum.olsztyn.pl).

 


Największe dzieła Aleksandra Fredry będą czytali również mieszkańcy Elbląga. Przed Ratuszem Staromiejskim wszyscy zainteresowani zaproszeni do lektury  „Ślubów Panieńskich”, natomiast na Bulwarze Zygmunta Augusta nad rzeką Elbląg, wybrzmią wersy Fredrowskiej „Zemsty” (więcej na www.umelblag.pl).  

 

 

Z kolei w Ełku akcja będzie realizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nasierowskiej. W autobusach komunikacji miejskiej pojawią się w formie naklejek fragmenty utworów pisarza, przewidziano także przewidziano poranek z bajkami dla dzieci - czytanie bajek Fredry dla najmłodszych przed Miejską Biblioteką Publiczną w Ełku. Po południu zaaranżowany zostanie „Pojedynek fredrowski dla Vipów”, w którym lokalni politycy i znane osobistości staną w parach w konkurencji na najlepszą interpretację utworów Fredry (więcej na www.biblioteka.elk.pl).

 

 

„Narodowe czytanie” – jest to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich utworów literackich. Celem wydarzenia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język ojczysty oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.