Artykuły z kategorii

Konferencja w Warszawie

Media World CupSeries Poland to cykl imprez sportowych dla wydawców, redaktorów i dziennikarzy z całego świata.

Zmagania w kolarstwie MTB już w połowie maja 2017 roku odbędą się również na Warmii i Mazurach.

O założeniach tego przedsięwzięcia rozmawiano dzisiaj podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest współorganizatorem zmagań.

W tym roku w rywalizacji kolarskiej wystartuje ponad 350 przedstawicieli mediów z ponad 20 krajów. A zawody organizowane są w najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Polski.

Cały cykl tegorocznych zawodów rozpoczną starty w Media World Cup Warmia i Mazury w kolarstwie górskim, które potrwają od 11 do 14 maja 2017 roku w Lidzbarku Warmińskim. W zawodach na Warmii i Mazurach wystąpi ponad 130 zawodników, a dokładną listę kolarzy poznamy już 15 kwietnia. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 4200 metrów wokół Krzyżowej Góry (wzniesienia o wysokości 135 m n.p.m.), a start i meta znajdować się będą na terenie Term Warmińskich. Zaproszeni goście odwiedzą również Mikołajki, gdzie odbędą się towarzyskie regaty z ich udziałem. -  Jeżeli mówimy o połączeniu sportu i turystyki, to trzeba również podkreślić walory Warmii i Mazurach - mówiła podczas konferencji w Warszawie wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. - Są u nas doskonałe warunki zarówno do aktywności fizycznej, jak i wypoczynku. Nasza marka to nie tylko wielkie jeziora mazurskie, ale również Kanał Elbląski, Szlak Kopernikowski czy Szlak Zamków Gotyckich. Jesteśmy "zielonymi płucami Polski" i właśnie podczas organizacji tego typu wydarzeń chcemy to wykorzystać. Wiemy doskonale, że uczestnikom bardzo się u nas spodoba. I będą chcieli do nas wracać w przyszłości. Wielu osobom wydaje się, że nasz region jest atrakcyjny jedynie w sezonie letnim, ale nie brakuje u nas atrakcji całorocznych.

Patronat honorowy nad imprezą objął Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - W tej imprezie łączymy sport i turystykę, co jest znakomitą praktyką - potwierdził podczas konferencji Dawid Lasek. - Mam nadzieję, że pod koniec wakacji podsumujemy te zawody, które z pewnością będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nasz kraj jest dzisiaj lepiej przygotowany na przyjęcie zagranicznych gości, dlatego chcemy pokazać im wszystko, co mamy najlepsze. Dążymy do tego, by Polska była rozpoznawalną destynacją turystyczną na całym świecie.

Z Warmii i Mazur pochodzi wielu znakomitych kolarzy (przede wszystkim szosowych), którzy zdobywali i nadal zdobywają laury w najważniejszych zawodach. Jednym z nich jest Andrzej Sypytkowski, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu z 1988 roku oraz wicemistrz świata w jeździe drużynowej na czas. Zawodnik, który urodził się w Korszach, występował m.in. w klubach z Kętrzyna czy Olsztyna. Obecnie pełni rolę dyrektora sportowego zawodów.

Walory Lidzbarka Warmińskiego, czyli miejsca rywalizacji przedstawicieli mediów, prezentował burmistrz Jacek Wiśniowski. - Nasze miasto to miejsce, gdzie kultura miała zawsze duże znaczenie - mówił na konferencji burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. - Ale także aktywność fizyczna. Te elementy tworzą całość, która otwiera nowe możliwości miastu oraz całemu regionowi.

Podobne imprezy dla dziennikarzy odbędą się również w województwie podkarpackim. W ostatni weekend maja na szosach powiatu bieszczadzkiego ścigać się będą kolarze szosowi, natomiast w połowie lipca na trasie wokół Jeziora Tarnobrzeskiego triathloniści.

MTB Media World Cup Warmia i Mazury to nie jedyne mistrzostwa dziennikarzy, które odbywają się w naszym regionie. W przeszłości w Ostródzie organizowane były mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Europy dziennikarzy w piłce nożnej. W Starych Jabłonkach pod Ostródą przedstawiciele mediów rywalizowali w siatkówce plażowej. Z kolei miłośnicy żeglarstwa co roku spotykają się w sercu Mazur - w Mikołajkach - podczas ogólnopolskich regat dziennikarzy. Choć region Warmii i Mazur kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem z letnim sezonie, to także zimą nie brakuje sportowych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszy się wśród dziennikarzy rywalizacja "O Puchar Trzech Gór" w narciarstwie alpejskim i snowboardzie.