Artykuły z kategorii

Biskupiec

Choć bule, to gra ciesząca się największą popularnością we Francji, zainteresowanie zyskuje też w regionie Warmii i Mazur.

W najbliższą niedzielę (21 sierpnia) odbędą się dziesiąte otwarte mistrzostwa o puchar burmistrza Biskupca w tym sporcie.

W bule może grać każdy, bez względu na wiek i kondycję. Potrzebne są tylko kule oraz plac z miękkim podłożem. Dwuosobowe drużyny zdobywają punkty za wyrzucenie buli jak najbliżej tzw. świnki - małej kuleczki rzucanej na początku na odległość do 15 metrów. W czasie gry można wybijać kule przeciwnika albo samą świnkę. Zwycięża drużyna, która pierwsza zdobywa 13 punktów.

Pierwsze mistrzostwa w Biskupcu zorganizował Andrzej Olczak, który grał w bule, będąc za granicą. - Uznałem, że tak prosta i tania, a jednocześnie emocjonująca dyscyplina sportu może wyciągnąć dzieci z domów, a dorosłych zza biurek – wspomina pan Andrzej. - Pierwszy raz rywalizowaliśmy na żużlowej bieżni naszego stadionu. Zabawa była przednia, tylko pozostał problem jak wyczyścić się po rozgrywkach.

Pomysł chwycił i chętnych do gry w bule przybywało. Na zarośniętym chwastami placu w pobliżu Starej Kaflarni zbudowano boisko, na którym co roku odbywały się turnieje.

Po rocznej przerwie mistrzostwa powracają. W najbliższą niedzielę o godz. 10 rozpoczną otwarte mistrzostwa w bule francuskie o puchar burmistrza Biskupca. Dwuosobowe drużyny mogą zapisywać się bezpośrednio przed imprezą w Starej Kaflarni. Zwycięzcy otrzymają puchary, medale, dyplomy oraz tradycyjnie – smaczne golonki.

W samej Francji grających w bule jest około 600 tysięcy. Do Polski dyscyplina trafiła w latach 70. minionego wieku. Szacuje się, że uprawią ją od kilku do kilkunastu tysięcy osób.

Więcej o wydarzeniach odbywających się w miastach Cittaslow