Artykuły z kategorii

Ełk15 czerwca 2013 na Jeziorze Ełckim odbędą się IV Wyścigi Smoczych Łodzi. Jest to impreza cykliczna, której celem jest propagowanie aktywnego stylu życia oraz aktywności ruchowej wśród mieszkańców powiatu ełckiego.

 

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób.

 

Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych – jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników.

 

Załogi w IV Wyścigach Smoczych Łodzi  wystawiają samorządy, instytucje oraz placówki edukacyjne. Zawody polegają na przepłynięciu wymaganego dystansu w jak najkrótszym czasie. W łodzi jest miejsce dla 18 wioślarzy. Drużyny mogą być męskie i mieszane, w drugim przypadku w załodze winno być minimum 6 kobiet. Organizator zapewnia uczestnikom zawodów 4 smocze łodzie (w tym jedna treningowa) wyposażone w sterników, bębniarzy ,  wiosła oraz kamizelki asekuracyjne. Wyścigi zostaną rozegrane na Jeziorze Ełckim przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku i połączone będą z festynem rodzinnym.

 

Organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Ełku, a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku.