Artykuły z kategorii

Praktykantka czesze włosy w niemieckim zakładzie fryzjerskim

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu wzięła udział w projekcie „Praktyka czyni mistrza” realizowanym w ramach programu Erasmus+.

M.in. wyjechali na staże do Niemiec.

„W ramach programu Erasmus+ odbyłem praktyki w …”. Taka formułka umieszczona w CV z pewnością zwiększy szansę otrzymania upragnionej pracy. Teraz „erasmusowskim” doświadczeniem mogą pochwalić się również uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. Dzięki współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej programowi Erasmus+ wzięli oni udział w dwutygodniowych praktykach zawodowych zorganizowanych przez firmę Vitalis w Niemczech.

Praktyki zawodowe to dla wielu uczniów pierwszy kontakt z rynkiem pracy. Dzięki nim mogą wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole i sprawdzić swoje umiejętności. Dlatego jest to ważna część edukacji w szkołach zawodowych. Nabyte podczas stażu doświadczenie owocuje lepszą znajomością realiów rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu dzięki udziałowi w projekcie „Praktyka czyni mistrza” w ramach programu Erasmus+ mogli zobaczyć, jak wygląda niemiecki rynek pracy.

W praktykach udział wzięło 16 uczniów klas o profilu technik usług fryzjerskich oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Swoje pierwsze szlify zawodowe zdobywali oni w Schkeuditz i w Lipsku. - Początkowo miałam obawy co do praktyk. Myślałam, że praca nie przypadnie mi do gustu. Będę wykonywać jakieś mniej znaczące czynności, z których nie za wiele wyniosę. Nie byłam też pewna swoich umiejętności językowych – czy uda mi się porozumieć z pracodawcą opowiada Sylwia Miśta, uczennica klasy III technikum usług fryzjerskich. - Jednak moje wątpliwości okazały się niepotrzebne. Właścicielka salonu fryzjerskiego była sympatyczną osobą, z którą bez problemu się porozumiewałyśmy. A po krótkim wprowadzeniu w zakres naszych obowiązków dostałyśmy możliwość pracy z klientkami, co stanowiło duże wyzwanie, ale dało też dużo satysfakcji.