Artykuły z kategorii

Dziewczynka podnosi konia - logo konkursu literackiego im. Astrid Lindgren

Do końca września można nadsyłać baśnie, bajki, opowieści na IV Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren.

Główna nagroda w przedsięwzięciu organizowanym przez fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, to 15 tys. zł.

W poprzednich edycjach organizowanego od 2006 roku konkursu, wpłynęło łącznie dwa tysiące prac, a wśród laureatów znaleźli się zarówno uznani pisarze, jak Barbara Kosmowska, Paweł Beręsewicz, czy dwukrotny zdobywca Grand Prix Konkursu, Marcin Szczygielski, jak i debiutanci, m.in. Katarzyna Ryrych i Ida Pierelotkin, którzy od momentu otrzymania nagrody w Konkursie zajęli się zawodowo twórczością pisarską dla dzieci i młodzieży.

W jury IV Konkursu zasiądą eksperci: prof. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i autorka, prof. Grzegorz Leszczyński, literaturoznawca, szefowie lub redaktorzy wydawnictw Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat oraz przedstawiciele Fundacji.

Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich, zarówno pisarzy, jak i tych wszystkich, którzy dopiero próbują swoich sił w literaturze. Forma jest dowolna – może to być bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań, tematyka – współczesna. Na Konkurs nadsyłać można utwory w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci do 6 lat, od 6 do 10 lat oraz dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Pierwsza nagroda w każdej z nich wynosi 15 tysięcy zł, druga 10 tysięcy zł, a trzecia 5 tysięcy zł. Najlepsza praca konkursowa zostanie dodatkowo uhonorowana Grand Prix Konkursu – rzeźbą autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia.

Prace należy przesyłać na adres Fundacji do 30 września br. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w marcu 2016 roku.

Więcej informacji o konkursie