Artykuły z kategorii

senior games logoWe wrześniowych zawodach swój start zapowiedział Leszek Kucharski, jeden z najwybitniejszych tenisistów stołowych w Polsce!

53-letni zawodnik w przeszłości brał udział w najważniejszych międzynarodowych imprezach. W 1976 roku wywalczył brązowy medal Starego Kontynentu w grze mieszanej, z kolei 12 lat później był trzeci w grze podwójnej. Znacznie lepiej spisał się w latach 1984 oraz 1986, gdzie odpowiednio wywalczył srebro w klasyfikacji drużynowej i grze pojedynczej.
 
Sukcesy odnosił również podczas mistrzostw świata – dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium w 1985 roku (drużynowo) oraz w 1987 roku (w grze podwójnej), ponadto zdobył srebro w deblu w 1989 roku. Nie można zapominać także o udziale w igrzyskach olimpijskich w Seulu (1988) i Barcelonie (1992).
Po zakończeniu sportowej nie rozstał się z czynnym uprawianiem sportu, startując w wielu imprezach dla weteranów. – Życie, także sportowe, w tym wieku dopiero się zaczyna – przyznaje Kucharski. - Przede wszystkim człowiek dorasta do sportu, oczywiście tego rekreacyjnego. Nie musi udzielać się czynnie sportowo, dlatego wśród sportowców w tym wieku widać tyle pasji i zaangażowania. Oczywiście należy wspomnieć, że sport w takim wydaniu to zdrowie i to jest podstawowy atut za nim przemawiający.

W późniejszym okresie Kucharski zajął się szkoleniem najzdolniejszych zawodników z kraju. W tajniki tenisa stołowego wprowadzał m.in. Lucjana Błaszczyka czy Tomasza Krzeszewskiego. Ten ostatni jest obecnie selekcjonerem reprezentacji Polski oraz prowadzi na co dzień występujący w rozgrywkach rodzimej ekstraklasy klub z Ostródy. – Wiek w tej dyscyplinie sportu nie jest na pewno najważniejszy – mówi Tomasz Krzeszewski. – W igrzyskach olimpijskich w Londynie, które zbliżają się do nas wielkimi krokami, wystartują zawodnicy znacznie starsi ode mnie. Tenisiści z Europy osiągają optymalną formę w wieku 27-30 lat, ale później także nie można odmówić im umiejętności. Przykładem może być 50-letni He Zhiwen, który kilka dni temu zasilił drużynę z Grodziska Mazowieckiego. I to właśnie on ma być filarem aktualnych mistrzów Polski.

Leszek Kucharski trenuje obecnie narodową kadrę mężczyzn i kobiet Indii.

Warmia Mazury Senior Games 2012
W sportowej imprezie mogą wziąć udział osoby z pokolenia 45+ (dyscypliny indywidualne) oraz 40+ (dyscypliny zespołowe). Zawodnicy z całego świata staną do walki o medale i prestiż w 11 dyscyplinach (piłka nożna, pływanie, brydż sportowy, żeglarstwo, tenis, siatkówka halowa i plażowa, badminton, lekka atletyka, tenis stołowy oraz golf). Organizatorzy przygotowali również możliwość udziału w trzech dyscyplinach rekreacyjnych – maratonie rowerowym, strzelaniu do rzutków oraz zawodach strzeleckich. Elektroniczna rejestracja potrwa do 31 sierpnia 2012. Więcej informacji o imprezie znajduje się na stronie internetowej www.SeniorGames2012.org