stare jablonki konferencjaW połowie sierpnia Stare Jabłonki po raz kolejny staną się światową stolicą siatkówki plażowej – zawodnicy i zawodniczki z czołówki międzynarodowego rankingu w małej wiosce na Mazurach będą rywalizować od 13 do 19 sierpnia.

3 lipca organizatorzy zawodów podczas konferencji prasowej  w Urzędzie Marszałkowskim przedstawili szczegóły imprezy.

- Harmonogram zawodów jest niezmienny – powiedział Tomasz Dowgiałło, dyrektor Orlen Mazury Grand Slam 2012. – Zaczynamy od preeliminacji i rozgrywek w grupach, potem zacznie się turniej pucharowy – przegrany zespół odpada z zawodów.
 
W Starych Jabłonkach, podobnie jak w ostatnich latach, zobaczymy najlepsze ekipy – organizatorzy mają już bowiem potwierdzenia od zespołów z czołówki światowych rankingów kobiet i mężczyzn, zwłaszcza, że tegoroczny turniej rozpoczyna się tuż po rozdaniu medali igrzysk olimpijskich w Londynie. Sportowe zmagania na Mazurach będą uzupełniane także przez inne atrakcje – kuchnię mistrzów, występy artystyczne oraz zajęcia sportowe dla najmłodszych.

Dla organizatorów zawodów w Starych Jabłonkach tegoroczne zawody to sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się u nas w 2013 roku. – Ten rok jest podporządkowany mistrzostwom – przyznał Tomasz Dowgiałło. – Można więc powiedzieć, że przygotowujemy teraz równolegle dwie imprezy – tegoroczną i przyszłoroczną.

- Od kilku lat kontynuujemy to, co dobre na tych zawodach – dodał na konferencji marszałek Jacek Protas. – W przyszłym roku impreza odbędzie się już po raz dziesiąty, wieńcząc wyjątkowy czas w historii rywalizacji siatkarzy na Mazurach. Mam nadzieję, że dzięki mistrzostwom świata będzie to także znakomity początek nowego rozdziału.

Puchar Świata w siatkówce plażowej FIVB Beach Volleyball SWATCH World Tour to seria najwyższej rangi imprez rozgrywanych pod patronatem Światowej Federacji Siatkówki – FIVB. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki z ponad 120 krajów rywalizują w cyklu 24 turniejów rozgrywanych na całym świecie - nad oceanami, morzami i jeziorami oraz w centrach wielkich miast (m.in. Paryż, Moskwa, Szanghaj, Praga). Prestiżowe rozgrywki już po raz dziewiąty organizowane są w Polsce, na boiskach wokół Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Od 2010 roku polska odsłona zawodów wchodzi w skład elitarnej serii turniejów Wielkiego Szlema (Grand Slam) z pulą nagród 600 tys. dolarów. – Stare Jabłonki to niezwykle ważna impreza, w tym roku chyba najważniejsza zaraz po piłkarskich mistrzostwach Europy – dodał Andrzej Dowgiałło, promotor imprezy. – Nie wolno nam tej imprezy nie doceniać, ponieważ wiele osób chciałoby mieć takie zawody u siebie.