stadion narodowy warszawa www euro2012 org plTo historyczny moment dla całej Polski – po raz pierwszy w naszym kraju odbędą się tak prestiżowe zawody sportowe. W meczu rozpoczynającym EURO podopieczni Franciszka Smudy zmierzą się na Stadionie Narodowym z Grecją. Początek piątkowego spotkania o godz. 18.  

Decyzja o wyłonieniu gospodarzy mistrzostw Starego Kontynentu zapadła w kwietniu 2007 roku, a w ścisłym finale propozycja Polski i Ukrainy konkurowała z ofertą Włoch oraz połączonych sił Węgier i Chorwacji. Liczba zdobytych głosów oznaczała tylko jedno - w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie zjawi się absolutna czołówka piłkarskiej Europy.
 
Co prawda biało-czerwoni nie uczestniczyli w grach eliminacyjnych, jednak w ciągu dwóch minionych lat Franciszek Smuda skupił się przede wszystkim na selekcji i zgrywaniu narodowej reprezentacji. Po okresie eksperymentów i zestawień prawdziwą wartość drużyny poznamy już w meczach o najwyższą stawkę. O historyczny awans do ćwierćfinałów nasi zawodnicy powalczą z Grecją (8 czerwca, godz. 18, Warszawa), Rosją (12 czerwca, godz. 20.45, Warszawa) oraz Czechami (16 czerwca, godz. 20.45, Wrocław).

Oprócz spotkań w Warszawie i Wrocławiu uczestnicy EURO 2012 spotkają się również w Gdańsku oraz Poznaniu, natomiast miastami gospodarzami po stronie ukraińskiej będą Charków, Lwów, Donieck oraz Kijów. Na tym ostatnim 1 lipca zaplanowano wielki finał tegorocznej imprezy. Przypomnijmy - mistrzowskiego tytułu, zdobytego cztery lata temu w Austrii i Szwajcarii, broni reprezentacja Hiszpanii, która zwyciężyła w finale z Niemcami.

Zarówno w poprzednich mistrzostwach, jak i tych obecnych nie brakuje zawodników wywodzących się z Warmii i Mazur. W kadrze Leo Beenhakkera znajdował się Tomasz Zahorski (wychowanek Pisy Barczewo, ostatnio MSV Duisburg), z kolei Franciszek Smuda stawia na Adriana Mierzejewskiego (wychowanek Naki Olsztyn, Stomilu Olsztyn, obecnie Trabzonspor Kulubu).

EURO 2012:
Grupa A: Polska, Grecja, Rosja, Czechy – Warszawa, Wrocław
Grupa B: Holandia, Dania, Niemcy, Portugalia – Lwów, Charków
Grupa C: Hiszpania, Włochy, Irlandia, Chorwacja – Gdańsk, Poznań
Grupa D: Francja, Anglia, Ukraina, Szwecja – Kijów, Donieck