Artykuły z kategorii

SG konf 008Zainaugurowano projekt Warmia Mazury Senior Games
Tegoroczny projekt skierowany do aktywnych seniorów rozpoczął się od konferencji naukowo-edukacyjnej „Aktywnie w każdym wieku”.

 

Warmia Mazury Senior Games to nie tylko międzynarodowe sportowe zawody, które potrwają od 28 do 31 sierpnia 2014 roku w Olsztynie, Iławie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pasłęku oraz Nidzicy. To również inne działania realizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego o charakterze naukowym, rekreacyjnym, kulturalnym oraz integracyjnym.


Podczas dzisiejszej konferencji „Aktywnie w każdym wieku” zebrani goście dowiedzieli się o idei Warmia Mazury Senior Games 2014. – Sport najczęściej kojarzy nam się ze znakomitymi sportowcami, uzyskanymi wynikami czy rekordami.  – mówiła Alicja Rutecka, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - Pamiętajmy jednak, że jest to przede wszystkim każda aktywność fizyczna. Uprawiamy go dla poprawy sprawności fizycznej oraz psychicznej. Dostarcza nam wiele radości i zadowolenia. Warmia Mazury Senior Games promuje uczestnictwo w różnych formach aktywności. Wpisuję się także w zasady olimpizmu.


Prof. zw. dr hab. Andrzej Pawłucki z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentował wykład „Sport jako modernizm olimpijski”. – Sport to relacja między konkurentami – mówił podczas konferencji. – Sport jest zabawą, a zabawa jest rekreacją osoby pracującej.  Rekreacja jest zapomnieniem o uciążliwości pracy, jednak gdyby nie praca nie byłoby zabawy. Sport to zatem zabawa w osiąganiu statusu prymusa. My sami musimy być przy tym uczciwi.


Praktyczne informacje przekazał dr Ryszard Biernat z Centrum Rehabilitacji Ruchowej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego w Olsztynie. Wykład „Zapobieganie urazom wśród seniorów” składał się z zestawów ćwiczeń, które powinny być codziennie stosowane – związanych m.in. z ustawieniem pionowego ciała czy ćwiczeniami stawów kolanowych, biodrowych, ramiennych oraz ochrony kręgosłupa. – Podstawą ruchu jest odżywianie – podsumował swoje wystąpienie dr Ryszard Biernat. – Bez tego możemy zapomnieć o satysfakcjonujących nas wynikach.


Od dr Anety Omelan z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczestnicy konferencji dowiedzieli się o wpływie przynależności do UTW na aktywność ruchową słuchaczy. Badania zostały przeprowadzone na czterech UTW – w Olsztynie, Morągu, Szczytnie oraz Chrzanowie.


W zorganizowanej debacie brał m.in. udział Jacek Wszoła, ambasador Warmia Mazury Senior Games 2014 – złoty medalista igrzysk olimpijskich w skoku wzwyż w 1976 roku z Montrealu. W poprzedniej edycji międzynarodowych zawodów startował w konkurencji pchnięcia kulą oraz żeglarstwie. – W tym roku spróbuję powtórzyć swój sukces – śmieje się lekkoatleta. – Z żeglarstwem miałem niewiele wspólnego, ale byłem załoganta Tomka Rumszewicza. W moim przypadku aktywność do świadomy wybór. Najważniejsze, że w imprezie mogą startować nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy.

Konferencję organizowała Federacja Organizacji Socjalnych FOSa przy wsparciu finansowym samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Międzynarodowe zawody sportowe Warmia Mazury Senior Games – zmagania dla aktywnych seniorów potrwają od 28 do 31 sierpnia w Olsztynie, Iławie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pasłęku oraz Nidzicy. Mogą wziąć w nich udział osoby pokolenia 45+ (dyscypliny indywidualne) oraz 40+ (dyscypliny zespołowe). Zawodnicy z całego świata staną do walki o medale i prestiż w 14. dyscyplinach: badmintonie, brydżu sportowym, golfie, kajakarstwie, lekkiej atletyce, piłce nożnej, piłce siatkowej halowej, podnoszeniu ciężarów, pływaniu, skokach spadochronowych na celność lądowania, siatkówce plażowej, tenisie, tenisie stołowym oraz żeglarstwie. Elektroniczna rejestracja potrwa do 21 sierpnia. Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na stronie internetowej: www.SeniorGames.pl.

 

 

 

SG konf 001SG konf 002SG konf 003SG konf 005SG konf 006SG konf 007SG konf 008SG konf 009SG konf 010SG konf 011SG konf 012SG konf 013SG konf 014SG konf 015SG konf 016SG konf 017SG konf 018SG konf 019SG konf 020SG konf 021SG konf 022SG konf 023SG konf 024SG konf 025SG konf 026SG konf 027SG konf 028SG konf 029SG konf 030SG konf 031SG konf 032SG konf 033SG konf 034SG konf 035SG konf 036SG konf 037