Artykuły z kategorii

konkurs ojczyzna polszczyznaWeronika Przygoda z Gimnazjum nr 4 w Elblągu i Patrycja Rutowska z Gimnazjum nr 4 w Ełku to finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla gimnazjów.

 

Ideą konkursu, odbywającego się od 2002 roku we Wrocławiu, jest wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy zarówno znakomicie piszą, jak i interesująco opowiadają. Konkurs składa się z kilku etapów. W pierwszym, szkolnym, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznością mowę na wylosowany temat. W drugim – regionalnym zasady są podobne. W naszym województwie etap rejonowy organizują dwie instytucje – Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia w Elblągu i Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

 

W Elblągu do etapu regionalnego, czyli Małego Finału, jury zakwalifikowało 28 uczniów z najwyższą liczbą punktów. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test i pisali wypracowanie na zadany temat. Jury w składzie: Marlena Derlukiewicz (W-MODN w Elblągu), Agata Urbańska (W-MODN w Elblągu) i Mirella Nowińska (W-MKO)  wyłoniło dwanaścioro uczestników drugiej części. Ich zadaniem było wygłoszenie przemówienia na wylosowany temat.

 

Do trzeciego etapu konkursu – ogólnopolskiego finału, który odbędzie się we Wrocławiu 13-15 marca, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, a głównym jurorem finałowej części będzie prof. Jan Miodek - jury mogło wytypować jedną osobę z jednego regionu. W tym roku nasze województwo w kategorii gimnazjów reprezentować będą Weronika Przygoda z Gimnazjum nr 4 w Elblągu (do konkursu przygotowała ją Barbara Magoń) oraz Patrycja Rutowska z Gimnazjum nr 4 w Ełku przygotowana przez Alinę Milan.


 
Na zdjęciu: finaliści konkursu w Elblągu z jurorkami i nauczycielkami