Artykuły z kategorii

Rozwój regionu, zagranica

Wesołych Świąt

14-04-2017

Jajka. Fot.pixabay.com

Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, radosnego nastroju, serdecznych spotkań z najbliższymi oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności

Więcej

Obszary wiejskie i środowisko

EWA plus wystartowała

14-04-2017

Logo programu

Dwadzieścia milionów złotych – tyle do rozdysponowania ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w programie pożyczkowym „EWA plus”. W czwartek (13 kwietnia) podpisano pierwszą umowę w tym...

Więcej

Społeczeństwo

Na majówkę z POLREGIO

13-04-2017

Ilustracja do tekstu

Pierwszy weekend maja to dla wielu początek sezonu turystycznego. Dla tych, którzy w majówkę chcą wyruszyć w Polskę, największy kolejowy przewoźnik pasażerski – POLREGIO – przygotował wyjątkową ofertę: bilet umożliwiający...

Więcej

Turystyka i promocja regionu

W Giżycku znowu będą skakać z mostów do kanału

14-04-2017

Most obrotowy w Giżycku

W Giżycku mają taką tradycję, że w śmigus-dyngus zamiast oblewać się wodą, sami do niej wskakują. Dlatego 17 kwietnia 2017 roku już po raz 26. miłośnicy tego niecodziennego sportu będą skakać...

Więcej

Kultura

Warmia i Mazury na dużym ekranie

14-04-2017

Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

5 kwietnia zakończył się nabór wniosków do pierwszej edycji konkursu prowadzonego przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. O zainteresowaniu, jakim cieszy się konkurs, oraz o dalszym jego przebiegu opowiedzą marszałek Gustaw Marek Brzezin...

Więcej

Edukacja i Sport

Zwycięzcy z Pekinu u marszałka

14-04-2017

Zwycięzcy z Pekinu u marszałka

Młodzież z Wilkas, która wygrała finał Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności w Pekinie, gościła u marszałka Gustawa Marka Brzezina. Młodzi zwycięzcy podzielili się swoimi chińskimi przeżyciami. – Zawsze z dumą i radością śledzę...

Więcej
Ilustracja do tekstu

Nabór wniosków w działaniach objętych w ramach PROW na lata 2014-2020 potrwa od 27 kwietnia do 26 maja 2017 roku.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 40 roku życia i posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, musi uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Żywność regionalna z województwa warmińsko-mazurskiego wytwarzana tradycyjnymi metodami po raz kolejny zaprezentowała się na krajowych targach „Wypoczynek 2017”, podczas Toruńskiego Festiwalu Smaków.

Żywność regionalna z województwa warmińsko-mazurskiego wytwarzana tradycyjnymi metodami po raz kolejny zaprezentowała się na krajowych targach „Wypoczynek 2017”, podczas Toruńskiego Festiwalu Smaków.

Na jurorach szczególne wrażenie zrobił przysmak z Zakładu Wędliniarskiego Flis-Pol.

Spotkanie w Olsztynie

Spotkanie dotyczące oceny aktualnego stanu gospodarki pasiecznej na Warmiii i Mazurach odbyło się 5 kwietnia 2017 roku w Olsztynie. Samorząd województwa reprezentowała Sylwia Jaskulska, członek zarządu. 

Sektor pszczelarski wywiera duży wpływ na środowisko naturalne i kształtowanie gospodarki rolnej a pszczoły miodne odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności.

Ilustracja do tekstu

Pracownicy Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa uczestniczyli w zarybieniach jeziora Łańskiego, Szóstak Duży i Garbas Duży, do których wprowadzono łącznie 3,25 mln sztuk materiału zarybieniowego.

Sielawa jest cenną przyrodniczo i kulinarnie rybą łososiokształtną. Gatunek ten zasiedla jedynie głębokie i czyste jeziora. Ryba jest bardzo wrażliwa na spadki zawartości tlenu w wodzie. Prowadzi ławicowy tryb życia, chroniąc się w ciągu dnia w głębiach przed atakami drapieżników.

Logotyp projektu

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do składania w terminie od 18 kwietnia do 31 maja 2017 roku wniosków o przyznanie pomocy na targowiska w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Nabór prowadzony jest w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Pomoc ze środków unijnych obejmuje budowę lub przebudowę targowisk lub obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów.

Rolnictwo

Zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” przyjmowane są do 28 lipca 2017 roku.

Ideą przedsięwzięcia jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

Warmińska wędzona szynka wołowa i gofry pruskie to kolejne przysmaki z Warmii, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Jest na niej obecnie 29 wyrobów wytwarzanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Targi Wypoczynek w Toruniu

Żywność regionalna z województwa warmińsko-mazurskiego wytwarzana tradycyjnymi metodami po raz kolejny zaprezentuje się na krajowych targach „Wypoczynek 2017".

Odbędą się one w najbliższy weekend (1-2 kwietnia) podczas Toruńskiego Festiwalu Smaków.

Ilustracja do tekstu

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył kwotę 300 000 złotych na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”.

Projekty inwestycyjne muszą mieć na celu zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności obszarów wiejskich w realizację przedsięwzięć w swoim otoczeniu oraz dodatkowo poprawę warunków życia ludności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego, w tym zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego oraz wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich.